http://debaser.se/kalender/160/ Debaser Medis 2008-11-14 2008-11-14
Medis

Loaded

Those Dancing Days

+ Cheap Beat + Simon Norrsveden

Datumet har passerat

Those Dancing Days från Nacka har haft en hektiskt tid på sistonde då de fullkomligen överrösts av hyllningar både inom och utanför Sveriges gränser. Efter en hel del Englandsgig och festivalspelningar är bandet äntligen tillbaka i Stockholm och Debasers scen. Klubben är Loaded, förband är killarna i Cheap Beat, sweet.

Oh! Dessutom kommer Simon Norrsveden, vars debutsingel kommer i november, och spelar vid 21:00 och Christian Lilja från Homecoming är gäst-dj på dansgolvet.


Obs, tiderna är ej exakta, kom i tid!


Those Dancing Days

00:00 Those Dancing Days

"Sweet as appel-pie pop", skrev Nick Levin om Those Dancing Days på Skandinavienfantasten Avi Roigs musikblogg Its A Trap. Those Dancing Days är ett av de många MySpace-fenomenen som poppat upp här och var. Främst för deras singel "Hitten" som efter bandet blivit signade till V2 Music flitigt spelades på MTV och radio. Those Dancing Days består av Rebecka, Cissi, Lisa, Mimmi och sångerskan Linnea. Bandet bildades 2005 i Nacka och en debut-EP kom hösten 2007. I slutet av 2007 spelade bandet förband till The Magic Numbers på CIrkus i Stockholm och de har även åkt fram och tillbaka till England för spelningar. Ett debutalbum släpps hösten 2008.

Spelningar på Debaser

Stockholm Malmö